Aktualności

W dniu 16.05.2018 r. odbył się XII Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”.

Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie. Wzięli w nim udział uczniowie  szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości: Gronków, Nowa Biała, Harklowa, Pyzówka, Dursztyn, Ludźmierz, Klikuszowa, Ostrowsko, Waksmund.

Komisja w składzie:

W poniedziałek, 7 maja 2018 roku, bibliotekę odwiedzili uczniowie klas „O” Szkoły Podstawowej w Nowej Białej oraz grupa starszaków z Przedszkola „Magiczna Kraina”.  Wyjątkową atmosferę wizyty  zapewnili wspaniali goście: strażacy ochotnicy z miejscowej OSP. Dzieci po wysłuchaniu krótkiego opowiadania o pracy strażaków zadawały pytania, m. in.: jak się zachować podczas pożaru, pod jaki numer zadzwonić i jakie podać informacje. Następnie mieliśmy możliwość wykonania  telefonu  pod numer 998 i porozmawiania z dyspozytorem, który przekazał uczestnikom wiele cennych wskazówek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO  w 1995 r. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Bilioteka Publiczna w Nowej Białej zaprosiła uczniów kl. IV szkoły podstawowej na lekcję biblioteczną poświęconą wyżej wspomnianemu wydarzeniu. Podczas spotkania uczestnicy zostali zapoznani z pojęciami i terminami  związanymi z książka i biblioteką, tj.: katalog alfabetyczny, rzeczowy, internetowy, wyszukiwanie online, układ UKD, karta katalogowa itp. Uczniowie chętnie słuchali i wykonywali różne zadania.

W dniu 10 kwietnia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie  odbyło się spotkanie historyczne dla mieszkańców Waksmundu. Kluczowym punktem spotkania była prezentacja multimedialna i wykład pana Jacka Waksmundzkiego pt. „Legioniści  z Waksmunda”.  Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali historii o bohaterskich losach  mieszkańców Waksmundu, którzy wraz z kompanią nowotarską wstąpili do 3. Pułku Piechoty, II Brygady Legionów Polskich, aby walczyć i stać się znakiem odradzającej się Polski.

W dniu 21 marca 2018 roku, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogoźniku i Szkoły Podstawowej w Harklowej wzięli udział w spotkaniu autorskim z Andrzejem Grabowskim. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, że jest on znakomitym poetą, prozaikiem i dziennikarzem, jak również twórcą wielu widowisk scenicznych. Z zaciekawieniem słuchały, jak opowiadał, co jest jego pasją i czym się interesuje. W sposób szczególny wybrzmiała z jego strony informacja, że rola książki w życiu każdego człowieka jest bardzo istotna.

Coś się zaczyna i coś się kończy - tak też i tegoroczne ferie zimowe, które trwały od 12 do 24 lutego 2018 r. dobiegły końca. W Bibliotece Publicznej  w Krauszowie, wśród książek i zapierającego dech widoku z okna, dzieci spotykały się, by nie nudzić się podczas wolnych dni. W pierwszy dzień powstał uśmiechnięty, duży papierowy bałwan, bo cóż to za ferie bez tego "Zimowego Pana". W następne dni uczestnicy malowali i wyklejali zimowe obrazki. Zręczne ręce dzieci utworzyły na Walentynki serce z kolorowych róż  z bibuły. Były również gry planszowe, zabawy ruchowe, bajkowe zagadki  i quizy.

W trakcie trwania tegorocznych ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej i w Lasku odbyły się spotkania z dziećmi  pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko ..”. Podczas zajęć uczestnicy wspólnie malowali obrazki o tematyce zimowej, grali w gry planszowe i  kalambury, a także  opowiadali, co ciekawego można robić w trakcie długich zimowych dni. Towarzyszyły im bajki Jana .Brzechwy i baśnie H. Ch. Andersena.  Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do korzystania z naszych księgozbiorów.

W bieżącym  roku ferie zimowe w Bibliotece Publicznej w Pyzówce przebiegły nie tylko bardzo szybko, ale i kreatywnie. Na początek odbyły się warsztaty kukiełkowe, które prowadziły animatorki z Agencji Artystycznej Art Cinema z Nowego Sącza. W przeddzień Walentynek nie mogło zabraknąć warsztatów plastycznych pod hasłem „Zostań moją Walentynką”. Miały miejsce również zabawy i konkurencje sportowe na śniegu. Kolejne spotkanie to warsztaty kulinarne pod nazwą „ W fabryce gorącej czekolady”.