Dnia 27 października 2017 roku na zaproszenie GBP w Waksmundzie uczniów z Krauszowa, Dębna i Waksmunda odwiedziła Krystyna Śmigielska, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka opowiadała o sobie, o swoich marzeniach, o tym, jak zaczęła pisać. Prezentowała  swoje książki z akcentem na przedstawionych w nich bohaterów. Do stworzonych przez nią utworów zalicza się m. in. „Tekla”, „Węszący Renifer, czyli tydzień z Ciocią Julią”, „Skarb z leśnego grobowca”, „Mój przyjaciel Kwako”, a także wydana w ostatnich dniach pozycja zatytułowana „Jabłko i Mięta w przedszkolu”. Krystyna  Śmigielska zachęcała dzieci do częstego sięgania po dobrą książkę oraz do rozwijania swoich talentów.

Pierwsze spotkanie z pisarką odbyło się w Szkole Podstawowej w Krauszowie, drugie w Dębnie, również w tamtejszej podstawówce, natomiast wizyta w Waksmundzie miała miejsce w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej. Po każdym spotkaniu można było otrzymać autograf Krystyny Śmigielskiej, a także zakupić jej książkę wraz z dedykacją.