Dnia 9 września 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa, mająca na celu zaprezentowanie fragmentów powieści Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”  w ramach akcji Narodowe Czytanie. Wśród zaproszonych gości znalazły się następujące osoby: Marcin Kolasa – zastępca Wójta Gminy Nowy Targ, Beata Szewczyk – sekretarz Gminy Nowy Targ, Wiesław Parzygnat – przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, Marzena Kruczek – dyrektor sieci przedszkoli, a także Lucyna Czubernat – instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu. Ponadto w czasie spotkania fragmenty książki czytali  uczniowie  Szkoły Podstawowej w Waksmundzie oraz uczennica szkoły średniej. Wyżej wymienieni zaprezentowali fragmenty „Przedwiośnia”, dając tym samym słuchaczom możliwość poznania niełatwych losów bohaterów utworu. Wybrane rozdziały lektury czytane były  również przez bibliotekarzy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie. Zwieńczeniem spotkania był wspólny śpiew patriotycznych pieśni, stanowiący zapowiedź i  uczczenie zbliżającego się stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całość przebiegła w miłej, życzliwej atmosferze.