Plan Rozwoju Bibliotek

KiDN

PRCz

„Inwestycję zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”
Data zakończenia zadania 28.02.2017r.

Dofinansowanie zadań w ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek"
Biblioteka bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Fundacja Orange

UE

Leader

PROW

Liczba odsłon:867,100 Liczba wejść:76,221
stat4u

Napisz do nas

Program Rozwoju Bibliotek przewidział kilka spotkań dla osób po 50-tym roku życia. Monika Luberda korzystając
z nich oraz popierając program pt.: ,,Tydzień z Internetem" zorganizowała dla mieszkańców Ostrowska szkolenie
z obsługi stron www. Tegoroczne spotkanie upłynęło pod hasłem myszkowania w bibliotece. Mottem zaś stała się fraszka Jana Kochanowskiego: Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz.

Spotkanie odbyło się 3 marca 2011r. w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku. Głównym celem spotkania była próba przełamania bariery strachu związanego z pierwszym kontaktem z komputerem i Internetem. Czytelnik, który do tej pory nie miał możliwości korzystania z tego rodzaju nowinek technicznych, mógł spokojnie i bez stresu użytkować dostępnym w bibliotece sprzętem. Zanim jednak do tego doszło, uczestnicy spotkania wzięli udział w burzy mózgów, szukając skojarzeń ze słowami zdrowie i Internet. Następnie wysłuchali przygotowanego materiału szkoleniowego. Składało się na niego zademonstrowanie plansz pomocniczych, które ułatwiły zapamiętanie trudnego słownictwa technicznego, a także prześledzenie kolejnych etapów poszukiwania informacji na temat zdrowia seniora. W tym kroku najpierw zostało pokazane uruchomienie przeglądarki internetowej oraz wejście do wyszukiwarki,
a następnie wpisanie słów kluczowych i wybranie interesujących stron. Docelowo na przykładzie jednej z nich prowadząca szkolenie, Monika Luberda, wybierała ciekawsze aspekty danej strony i wyjaśniała jak należy z nich korzystać, min. jak należy rozwinąć intrygujący czytelnika artykuł, jak go wydrukować, w którym miejscu znajdzie czytelnik opis chorób i sposobów radzenia sobie z nimi, gdzie są przepisy na dietetyczne dania, a w końcu jak znaleźć lekarza specjalistę z danego regionu kraju, czy też uzyskać informację na temat leków refundowanych. Na zakończenie szkolenia odbył się konkurs na największą ilość słów, które charakteryzowały tamtejsze spotkanie.

Ponadto czytelniczy zostali zaproszeni do przeglądniecie prasy oraz pozycji książkowych przygotowanych na tę okoliczność. Przy okazji odbyła się  rozmowa na temat profilaktyki zdrowotnej.

Relacja z wizyty weźmie udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Programu Rozwoju Bibliotek. Z kolei zaś całość spotkania otwiera możliwość na następne odwiedziny w bibliotece, a zwłaszcza, że w tym roku kalendarzowym Tydzień Bibliotek ma hasło: Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę.