Haruki Murakami i jego pojęcie ,,bezowczości" w rozważaniach DKK
2023-10-10
- "Jakie to uczucie, kiedy owca wchodzi w człowieka?
- Nic specjalnego. Po prostu wie się, że w środku jest owca. Człowiek budzi się rano i wie, że ma w sobie owcę. To bardzo naturalne uczucie".
A kiedy jej nie ma, to ten stan to tzw. ,,bezowczość". Jej obecność nadaje istnieniu znaczenie, odejście - prowadzi do poczucia absolutnego bezsensu. Owca w środku daje wyjątkowość, niepowtarzalność, zarazem powoli niszcząc. Jej późniejszy brak to krzywda, niemożliwe do uśmierzenia cierpienie, uparte poszukiwanie, z góry skazane na porażkę. Można zatem postawić pytanie, czy od tego nie jest lepsza przeciętność?
Murakami wciąż zostawia czytelnika z poczuciem niepokoju, wieloznacznością myśli, mnogością interpretacji i może zawieszonym gdzieś w próżni pytaniem, czy "bezowczość" nie jest w jakiejś mierze metaforą kondycji współczesnego człowieka.
Bezimiennym bohaterem może być każdy człowiek, a dowolność znaczeniowa dzieła sprawia, że jest ono wyjątkym.
Zobacz inne
2025-01-20
W Nowym Roku 2025 Dyskusyjny Klub Książki ,,Literackie kawki", działający przy naszej Filii w Ostrowsku, rozpoczął swoje spotkania od analizy książki Elizabeth Macneal ,,Fabryka lalek". Jest to utwór, będący połączeniem romansu i thrillera z kunsztownie oddanymi realiami wiktoriańskiego Londynu. Autorka realistycznie opisuje biedę, mizerność bytowania, brutalność losu poszczególnych jednostek (w tym dzieci i zwierząt), niebezpieczeństwo i odpychający smród.
2024-12-06
Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które miało miejsce 5 grudnia w Filii w Ostrowsku, omawiano dzieło brytyjskiego autora, Davida Szalay`a.