,,Nie było strachu, nie było nudów, bo to były ferie cudów"
Zajęcie feryjne rozpoczęliśmy od zapoznania się z sympatycznym chłopcem o imieniu Orion (tak jak nazwa gwiazdozbioru, zbieżność jak się okazało nieprzypadkowa), jego córką, Hypatią i tajemniczą Ciemnością. Nie jedno dziecko boi się nocy i złowrogich dźwięków, które się z mroków wyłaniają. Jednak młodzi uczestnicy w kreatywny sposób udowodnili, że można pokonać ten strach. A gdyby nie ciemność nie było by spektakularnego efektu fajerwerków czy pokazu świetlików jesienną porą.
Dzieci zajęły się również tworzeniem krzyżówki. Podzielone na dwie grupy komponowały poszczególne hasła, nawiązujące do tematyki omawianej na zajęciach.
Kolejne zajęcia poświęcone zostały grom, dzięki którym rozwija się umysł. Najpierw dzieci podzieliły się na dwie grupy i rozpoczęły rozgrywki w ,,Chińczyka" oraz układanie słówek z rozsypanych liter. Obie gry mocno zaangażowały uczestników. Nie mogło oczywiście zabraknąć rywalizacji w najbardziej ulubionej przez nasze dzieci grze w ,,Państwa-Miasta". Rozegrano aż 8 rund.
Niewątpliwie jednak najbardziej zaciekawieni tematyką zajęć byli ich uczestnicy podczas warsztatów Kamishibai. Jest ona techniką czytania i prezentacji, wywodzącą się z Japonii. Najprościej można ją opisać jako teatr obrazkowy.
Prace techniczne oraz malarskie powstawały na kanwie baśni J. i W. Grimmów pt.: ,,Pani Zima". Powstałe dzieło zaprezentowaliśmy, tworząc krótkie filmiki: opatrzone nie tylko dialogami, ale również barwnymi ilustracjami.
Dziękujemy za mile spędzony czas, dziecięce kreatywne pomysły i za każdym razem ogromną dawkę optymizmu. Dobre humory dopisywały do ostatnich chwil, a przy okazji wizyt bibliotecznych - ,,myszkowaniem" po regałach w poszukiwaniu książek w ,,Wyzwań Czytelniczych" na rok 2024!
Zobacz inne
21 lutego nasze Biblioteki Publiczne w Rogoźniku i w Harklowej miały przyjemność gościć Agatę Giełczyńską-Jonik – autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas od I - III z miejscowych szkół podstawowych. Pani Agata pisze głównie prozę przygodową, jednak w jej twórczości można znaleźć także serię książek detektywistycznych oraz pozycje wspierające rozwój emocjonalny dzieci.
17 lutego w Filii w Ostrowsku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literackie kawki". Tym razem członkinie klubu skupiły się na treści debiutanckiej powieści Jarosława Bąka (pseud. Jaro Bonk). Ten łamiący wszelkie schematy thriller kryminalny rozgrywa się w Krakowie oraz na Dolnym Śląsku. Zaskakujące dowody w śledztwie, prowadzonym przez uznanego komisarza, Jana Dolnego, nie mogą spotkać się z aprobatą policji. Wyjaśnijmy zatem dlaczego?
W dniu 06 lutego 2025 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i w Filii w Klikuszowej, gościliśmy panią Ewę Stadtmüller - polską autorkę bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, opowiadań baśni i legend.