W roku 1956 Biblioteka Powiatowa w Nowym Targu powołała do istnienia filię w Harklowej jako bibliotekę gromadzką, podległą Bibliotece Gminnej w Łopusznej. Filia harklowskiej biblioteki mieściła się od początku na poddaszu szkoły podstawowej. Dopiero w roku 2006 została ona przeniesiona do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, w której jest do dnia dzisiejszego. Zajmuje dwa pomieszczenia na parterze.
15 maja świętowano 60-tą rocznicę istnienia placówki. Biblioteka przygotowała do uczestników spotkania wiele atrakcji. Odbyły się wykłady: o dziejach bibliotek, ich zadaniach, a w szczególności o udostępnianiu książek jako tych, dzięki którym czytelnicy rozbudzają swoją wyobraźnię; o zmianach, jakie dokonały się w bibliotekach Gminy Nowy Targ w ostatniej dekadzie; o nowych formach pracy z czytelnikiem.
Uczniowie najpierw wygrali i wyśpiewali piosenkę o roli książki. Następnie zaprezentowali inscenizację opowiadania Tamary Michałowskiej pt.: ,,O żółwicy, która chciała zostać celebrytką”. Żółwica Klementyna chciała zostać sławną osobą, ale nie wiedziała jak tego dokonać. Po radę udała się więc do profesora nauk chemicznych. Ten bardzo mądry pan wskazał jej trudną drogę do osiągnięcia celu - Klementyna musiała posiąść wiedzę. Udała się zatem do biblioteki i tam studiowała uczone księgi. Po kilku miesiącach żmudnej nauki w dalszym ciągu nie znała odpowiedzi na wiele pytań, ale z dumą stwierdziła, że czuje się szczęśliwsza i że już nie chce być celebrytką, gdyż sława przemija, a wiedza zostaje!
Odbyło się także spotkanie autorskie z panią Renatą Klamerus, która nie tylko powiedziała o Kapadocji (krainie, na kanwie której powstała baśń), ale także przybliżyła kilka przygód z życia Tami, głównej bohaterki swojej książki. Autorka przeprowadziła konkurs dla uważnie słuchających i podarowała pamiątkowy kubek, na którym umieszczone zostały ilustracje z książki. Można było także nabyć książkę wraz z unikatową pieczęcią i autografem pisarki.
Ponadto uczestnicy spotkania mogli skorzystać w usług bibliotecznych: zapisać się do biblioteki, wypożyczyć książkę, czy dostać pamiątkową zakładkę. Dodatkowo odbyły się też zapisy na kurs językowy dla dzieci FunEnglish oraz kurs komputerowy dla dorosłych. A kilkukrotnie na spotkaniu przybyli mieli szansę na wylosowanie nagród niespodzianek.
Biblioteki Publiczna w Harklowej przygotowała również nagrody za udział w konkursie literackim, którego tematem była książka i rola, jaką wywarła ona na swoim odbiorcach. Laureaci zaprezentowali swoje prace. Wzorowi czytelnicy także zostali wyróżnieni podczas spotkania i otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Biblioteka jeszcze raz serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie, jakie otrzymała od władz gminnych. Szczególnie dziękuję Radzie Sołeckiej oraz panu Sołtysowi, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Harklowej oraz nauczycielom, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcom.