Katalog on-line

Katalog on-line

Wolne Lektury

FunEnglish.pl

KiDN

PRCz

„Inwestycję zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”
Data zakończenia zadania 28.02.2017r.

 
Dofinansowanie zadań w ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek"
mkwc-logo.png
Liczba odsłon:1,922,623 Liczba wejść:115,807
stat4u

Napisz do nas

Tegoroczna IV edycja ,,Gry wiejskiej”, organizowana przez Bibliotekę Publiczną w Harklowej, nawiązywała do obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konkurs trwał przez całe wakacje, jednak uczestnicy mogli składać wykonane prace do 14 września 2018 r. Zagadnieniami nawiązującymi do celu gry, czyli  do poznawania historii i walorów wsi, były m.in.: wypisanie zabytków, przedstawienie kilku ciekawostek z pierwszych lat działalności szkoły, czy napisanie legendy o cudownej mocy harklowskiego dzwonu kościelnego. Ponadto czytano książkę Joanny Papuzińskiej ,,Asiunia” – i na jej podstawie rozważano znaczenie cytatu, mówiącego, iż ,,adres jest najważniejszy”. Wspominano również Drużyny Podhalańskie, początki struktur Związku Podhalan, organizację miejscowej jednostki OSP oraz powołanie do istnienia tutejszej biblioteki. Uwagę poświęcono też postaci Franciszka Leśnego. Został on wzięty do niewoli we Włoszech, gdzie 15 stycznia 1919 roku zgłosił się jako ochotnik do armii polskiej i został przydzielony do pułku im. Garibaldiego. Służył także w armii polskiej we Francji, za co otrzymał wyróżnienie w postaci Odznaki ,,Mieczy Hellerowskich”.

Rozdanie nagród za udział w ,,Grze wiejskiej” odbyło się w Szkole Podstawowej w Harklowej 11 listopada 2018 roku, kiedy to podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości, po inscenizacji patriotycznej, Agnieszka Kapłoniak i Magdalena Kopeć zaprezentowały swoje wywiady. Pokazywały one, jak ważną była i jest ,,mała ojczyzna” dla każdego pokolenia harklowian. Tęsknotę za domem odczuwali najbardziej na emigracji, wspominając, iż powrót ściskał za gardło i powodował, że ,,serce bolało”.

Podczas uroczystości została również przybliżona krótka nota historyczna organizacji i ośrodków kulturalno-naukowych, które powstawały w Harklowej w okresie międzywojennym. Bardzo ważną rolę odegrały wówczas osoby, które te organizacje tworzyły i nimi kierowały.

Biblioteka zachęca do udziału w kolejnych edycjach konkursu, jak też do odwiedzania placówki i czerpania wiedzy  z jej zasobów. Jednocześnie pragniemy wyrazić wdzięczność za wsparcie ze strony Pana Sołtysa i Rady Sołeckiej.